BPTS: Přístupové a transportní sítě
Garant: | doc. Ing. Vladislav Škorpil, CSc. |
---|---|
Zkratka: | BPTS |
Rozsah: | 26P – 26L |
Zařazení: | bakalářské studium |
Kredity: | 5 |
Povinnost: | povinný |
Typ studia: | prezenční |
Partnerský předmět
Spolupráce VUT-VŠB
Skripta: „Metody přenosu a spojování pro integrovanou výuku VUT a VŠB-TUO“
Stručný popis
Podat ucelený přehled o všech nejdůležitějších částech konvergované sítě, která je zde chápána jako prostředek pro doručení informace k požadovanému adresátovi v požadované kvalitě. Řešení přístupových a transportních sítí prostředky koncentrace provozu, integrace služeb a vícenásobného využití přenosových médií. Principy počítačové sítě Ethernet ve vztahu k integraci s klasickou telekomunikační síti.
Popis předmětu
Absolvent studia je schopen:
- rozlišit souvislosti řešení přístupových a transportních sítí a jejich prostředků,
- aplikovat analogové a digitální modulace,
- vysvětlit pojmy vzorkování, kvantování a kódování,
- diskutovat vzorkovací teorém,
- vysvětlit rámec E1,
- vyjádřit spektrum vzorkovaného signálu,
- navrhnout spínač S a T,
- změřit aktivní síťové prvky,
- nastavit SIP ústřednu a digitální přenosové zařízení,
- aplikovat a rozebrat protokoly počítačových sítí,
- určit rozdíl mezi IPv4 a IPv6,
- zhodnotit rozvoj konvergovaných sítí.
Obsah předmětu (anotace):
Předmět se věnuje vývoji telekomunikačních sítí a jejich konvergenci se sítěmi počítačovými. Důraz je kladen na moderní rozbor přístupových a transportních sítí s uvažováním jejich odlišností a také shodných vlastností včetně aplikací analogových a digitálních modulací. Prvořadá pozornost je věnována komplexnímu využití rámce E1 podle doporučení G.703. Studenti získají přehled o pobočkových telefonních ústřednách i veřejných ústřednách EWSD a S12, pochopí princip digitálních spínačů S a T, základy aktuálního signalizačního systému SS7 a internetové SIP ústředny. Moderní počítačové sítě jsou vysvětleny s užitím technologie CISCO pro síťové prvky. Studenti rozšíří své znalosti přepínání paketů, protokolů sítí Ethernet, přepínání v sítích LAN, virtuálních sítí VLAN, rozsáhlých sítí WAN, sítí Frame Relay a další.
Sylabus
- Úvod do předmětu. Vývoj telekomunikačních sítí. Analogové a digitální modulace. Modulace PCM, DM, ADM, DPCM, ADPCM. Pevné pozemní sítě, Mobilní sítě, Wireless sítě, Družicové sítě. Koncová zařízení.
- Přístupové sítě. Definice a funkce přístupové sítě, architektura přístupové sítě, úrovně přístupové sítě. Optické přístupové sítě. Lokální sítě LAN, topologie LAN, standardy LAN, technologie Token Ring.
- Transportní sítě. Definice a funkce transportní sítě, architektura transportní sítě, přenos dat v transportní síti, zabezpečení přenosu dat v transportní síti. Rozsáhlé sítě WAN, sítě Frame Relay.
- Telefonní ústředny. Obsluhový systém, provozní zatížení, Hlavní provozní hodina, ztráty. Digitální spojovací pole, multiplování, jednočlánková a vícečlánková spojovací pole.
- Digitální spínače S a T. Řízení a signalizace v digitálních ústřednách. Systém SS7. Systémy EWSD a S12. Internetová SIP ústředna.
- Přenosové systémy. Kodéry a dekodéry PCM, A/Č, Č/A převodníky. Kompandory a nelineární kodéry, charakteristiky typu mí a A. Linkové kódy. Doporučení ITU-T G.703, složení rámce a multirámce systému 1. řádu - E1. Přenosové zařízení PCM 30U a PCM 30U- OCH.
- Rozbor celkového zkreslení v přístupových a transportních sítích. Rozdělení zkreslení. Zjednodušený výpočet útlumu kvantizačního zkreslení. Zkreslení omezením pro harmonický a náhodný signál. Rozbor spektra vzorkovaného signálu, spektrum pro PAM 1. a 2. druhu.
- Měření na digitálních přenosových systémech. Analyzátor a syntezátor signálu PCM, generátor pseudonáhodné posloupnosti. Moderní analyzátory. Kontrola digitálního signálu místo za místem - měření BER. Měření kvantizačního zkreslení, měření jitteru, měření zbytkového útlumu.
- Digitální systémy vyšších řádů. Plesiochronní digitální hierarchie - PDH, Synchronní digitální hierarchie - SDH, terminologie v SDH. Vlastnosti SDH, multiplexní schéma SDH.
- Technologie CISCO pro síťové prvky. Základy sítí Ethernet. Nastavování CISCO síťových prvků.
- Přepínání v sítích LAN. Virtuální sítě VLAN. Protokoly ISL a 802.1Q. STP (Spanning Tree Protocol) 802.1d. Směrování v IP. Protokol RIP verze 2, protokol EIGRP, protokol OSPF.
- Kvalita služeb QoS. Klasifikace a značkování. Řízení a předcházení zahlcení sítě. Tvarování a regulace. Multicast vysílání a směrování IP. Multicast IP adresy, protokol IGMP, hustý a řídký režim.
- Ukončení problematiky. Výhled technologií přístupových a transportních sítí.
Zpět